Kronična nespečnost povečuje tveganje za visok krvni tlak

Nova raziskava odkriva, da so nespečniki, ki potrebujejo več kot 14 minut, da zaspijo, izpostavljeni večjemu tveganju za hipertenzijo.

Študija, izvedena v zahodnokitajski bolnišnici, je prva, ki je preizkusila, ali je nespečnost, ki traja dlje časa, da bi zaspala - imenovana fiziološka hiperaroza - povezana s hipertenzijo.

"Opazili smo močno povezavo med stopnjo fiziološke hiperarozacije in hipertenzije," je povedal dr. Xiangdong Tang, soavtor študije in profesor medicine spanja.

"Z drugimi besedami, tisti nespečniki, ki so bili čez dan hiperalert in se med preskusom spanja niso mogli sprostiti in zaspati, so imeli večje tveganje za hipertenzijo," je povedal soavtor študije dr. Alexandros Vgontzas, profesor raziskav in zdravljenja spanja v Oddelek za psihiatrijo na Pennsylvania State University.

Večina se zaveda, da je nespečnost najpogostejša motnja spanja v splošni populaciji. Četrtina do tretjina splošne populacije se pritožuje zaradi težav s spanjem, približno 10 odstotkov pa jih ima kronične težave in zaradi nespečnosti poišče zdravniško pomoč.

Raziskovalci so preučevali 219 kroničnih nespečnih in 96 običajnih pragov (povprečna starost 40 let in več kot 60 odstotkov žensk). Kronično nespečnost so opredelili kot težave s spanjem več kot šest mesecev.

Udeleženci so eno noč spremljali v laboratoriju za spanje in naslednji dan opravili test spanja. Spremljanje je vključevalo štiri 20-minutne možnosti dremanja v dvournih intervalih: 9:00, 11:00, 13:00 in 15:00.

Polovica udeležencev je trajalo 14 minut ali manj, da so zaspali, polovica pa več kot 14 minut, da je zaspala. Tisti, ki so potrebovali več kot 14 minut, da so zaspali, so se šteli za "hiperuroused".

Hipertenzija je temeljila na ukrepih za krvni tlak ali zdravnikovi diagnozi. Raziskovalci so nadzorovali zmedene dejavnike, kot so debelost, apneja v spanju, diabetes, kajenje, uživanje alkohola in kofeina.

Kronična nespečnost v kombinaciji z rezultatom testa za žled več kot 14 minut je povečala verjetnost hipertenzije za 300 odstotkov. Rezultati preskusa spanja, večji od 17 minut, so verjetnost povečali za 400 odstotkov.

"Dolge zakasnitve, da lahko čez dan zaspimo, so lahko zanesljiv indeks fiziološke hiperarozacije in biološke resnosti motnje," je dejal Vgontzas.

Tradicionalno nespečnost dojemajo kot nočno motnjo spanja; vendar več študij kaže, da gre za stanje 24-urne hiperaroznosti.

Huda nespečnost je povezana z biološkim dogodkom in je povezana s 24-urno hiperarozacijo in pomembnimi kardiometaboličnimi posledicami, kot je hipertenzija. Manj huda oblika ima predvsem psihološke korenine.

"Občutek hiperalertnosti ali zaspanosti ljudem ne omogoča, da delujejo najbolje, podnevi se dobro počutijo ali ponoči dobro spijo," je dejal Vgontzas.

"Čeprav se nespeči čez dan pritožujejo nad utrujenostjo in utrujenostjo, je njihova težava v tem, da se ne morejo sprostiti in da so hiper," je dejal.

»Ukrepi, ki veljajo za običajne prage, ki nimajo spanca - dremež, uporaba kofeina ali druga poživila za boj proti utrujenosti - pri nespečih ne veljajo. Pravzaprav prekomerni kofein poslabša hiperaroznost. "

Vir: Ameriško združenje za srce